Geodezja
Choć może się to wydawać nieprawdopodobne, geodezja jako dziedzina nauki jest znana ludziom od wieków. Badania nad kształtem i wielkością Ziemi, nad samą jej strukturą i bogactwem, złożami mineralnymi czy zasobami znajdującymi się na jej powierzchni były prowadzone już w starożytności, głównie przez filozofów, doszukujacych się w jej strukturze odpowiedzi na ważne pytania: „Jak wygląda świat?”, „Czy człowiek stanowi jego centrum?”, „Czy istnieje Niebo i Piekło?”.
Ludzie od zawsze interesowali się otaczającą ich rzeczywistością, a geodezja, w odróżnieniu od innych dziedzin nauki nie jest abstrakcją, wszystko o czym mówi jest namacalne, możliwe do rozpoznania własnymi zmysłami. Większość wątpliwości dotyczących kształtu, powierzchni i struktury Ziemi została już dawno rozwiana. Czym więc zajmuje się geodezja obecnie, kiedy o świecie wiemy niemal wszystko? Do jej podstawowych zadań nadal należy głównie opisywanie powierzchni ziemi w zakresie przestrzennego rozmieszczenia obiektów naturalnych i sztucznych, podziemnej infrastruktury technicznej itp., ale również coraz częściej wytyczanie na gruntach projektów różnorakich budowli, kontrolowanie prac nad nimi, zapewnianie podstawowego bezpieczeństwa środowiska.
W tym miejscu warto zapoznać się z terminem miernictwa, które ściśle wiąże się z innymi dziedzinami nauki i techniki, między innymi z architekturą i budownictwem. Jego popularność stale rośnie, ze względu na postęp cywilizacyjny i możliwości, którymi obecnie dysponujemy do przekształcania środowiska naturalnego, monitorowania jego stanu, zagospodarowania go w taki sposób, alby usprawnić i ułatwić życie na co dzień. Przykładem może być tutaj często przwijający się w mediach w Polsce temat budowy autostrad, nowych obiektów sportowych, centrów handlowych itd. Wszystkie te projekty nie mogłoby się odbyć bez udziału nauki jaką jest właśnie geodezja. Stąd niezwykle silne zainteresowanie młodych ludzi studiami na tym kierunku, jest bowiem pewne, że pracy dla nich nie zabraknie.